Ve věku 94 let zemřel v New Yorku Rudolf Heinrich Mattoni

07.01.2022

Na sklonku minulého roku, 28. prosince 2021, zemřel v New Yorku Rudi Mattoni (*1927).


Na sklonku minulého roku, 28. prosince 2021, zemřel v New Yorku Rudi Mattoni (*1927). Byl entomologem, který se velmi angažoval v ochraně přírody. Jak jméno napoví, byl potomkem rodu, který založil slávu západočeských minerálních vod.

Pro naši fakultu udělal mnoho. V devadesátých letech minulého století financoval z vlastních prostředků ekologicky zaměřené výzkumy studentů naší fakulty. Mnoho let předtím, než vznikla oficiální studentská grantová agentura (SGA) měli tak studenti příležitost psát vlastní výzkumné projekty a soutěžit s nimi v o Mattoni Award for Biodiversity and Conservation. O jejím významu svědčí, že ve Web of Science můžete najít devět studentských publikací z let 1999 až 2012 s poděkováním této soukromé grantové agentuře Rudi Mattoniho. Tehdy to byla pro studenty velká škola vědeckého života a jedna z mála možností, jak si naostro zkusit napsat vlastní vědecký projekt a poté ho korunovat opravdovou publikací. Ze studentů, kteří grant obdrželi, jsou dnes významní vědci, působící s titulem docent nebo profesor nejen na naší, ale například i na Masarykově, nebo Tchajwanské národní univerzitě.

Rudi Mattoni byl také dlouholetým editorem časopisu Journal of the Lepidopterist’s Society a svým projektem obnovy vegetace se zasloužil o záchranu poddruhu modráska Euphilotes battoides allyni žijícího jen v malé oblasti pobřežních písečných dun již můžete vidět vždy, když přistáváte na mezinárodním letišti v Los Angeles.


Fotografie: Jan Šuspa Lepš

 

Více fotografií: zde