První Hackathon spolupořádaný Jihočeskou univerzitou v Čekých Budějovicích

21.10.2022

Pět soutěžních týmů složených zejména z programátorů z Česka a Německa se v polovině října utkalo na dvoudenní akci Hackathon v Jihočeském vědeckotechnickém parku (JVTP) v Českých Budějovicích. Cílem akce, jež je součástí přeshraničního česko-bavorského projektu RegionalData, bylo hledat nové a zajímavé služby založené především na otevřených datech veřejných institucí.


„Soutěžní týmy strávily celkem 24 hodin programováním a vytvářením řešení založených na otevřených datech veřejných institucí v jižních Čechách a Bavorsku. V závěru pak prezentovali své projekty před tříčlennou porotou, která vzhledem k velké konkurenci dlouho rozhodovala o nejlepších z nich,“ řekl Miloš Prokýšek z Katedry informatiky Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Pro Hackathon byla připravena řada datových sad z různých obcí a institucí Jihočeského kraje a Bavorska, například datové sady obsahující polohy odpadních nádob na tříděný odpad, sportoviště, defibrilátory AED nebo údaje z registru psů. Účastníci pak v týmech s využitím datasetů vytvářeli konkrétní řešení a projekty. Během jednoho a dne a noci se jim podařilo vytvořit např. aplikaci na hlášení skládek a plných košů přes chytré QR kódy, Tinder na turistická místa a chytrou mapu čerstvých farmářských produktů. „Jako tři nejlepší byly vyhodnoceny aplikace Arbaro, Zunder a Place Click. Všechny budou rozvíjeny a představeny na závěrečné konferenci v Bavorsku,“ doplnil Miloš Prokýšek.

Hackathon je určený zejména pro vývojáře, datové vědce, analytiky, GIS specialisty, kteří si chtějí vyzkoušet, jak se pracuje s otevřenými daty. Akce je otevřená týmům i jednotlivcům. Účastníci se mohou zapojit do již existujících týmů, nebo sestavit svůj vlastní až na místě.

Projekt RegionalData, v jehož rámci se Hackathon konal, vytváří přeshraniční síť zaměřenou na rozvoj spolupráce a propojování vlastníků otevřených dat a poskytovatelů digitálních služeb v regionu jižní Čechy – Bavorsko.

Projekt Česko-bavorská síť pro Otevřená data je spolufinancován v rámci Programu přeshraniční spolupráce Svobodný stát Bavorsko – Česká republika Cíl EÚS 2014–2020. Číslo projektu 340